02/2014

OLOMOUC, YMCA – 170 důvodů k oslavě

Vydáno dne 25. 07. 2014 (1946 přečtení)
Jak proběhly oslavy 170 let YMCA na jednotlivých místech naší republiky?

Příležitost oslavit 170 výročí od založení YMCA jsme v Olomouci využili naplno. Zvolili jsme aktivní odpočinkový program pro děti i rodiče.


Celé odpoledne se účastníci bavili nejrůznějšími úkoly na šňůře stanovišť začínající v YMCA Olomouc a pokračující příjemným chládkem pod stromy kolem řeky.

V souladu se zaměřením YMCA na ducha, duši i tělo na děti čekal biblický příběh o Jonášovi, který tvořil zároveň i duchovní rámec jednotlivým hrám a úkolům. Duševní síly mladí ymkaři napínali jak při doplňování slov do příběhu, tak během určování přírodnin nebo při luštění zašifrovaných přísloví. Potěchou duše není jen ohňostroj rozumových dovedností, to mohly děti zjistit například při malování na kameny u Bystřičky, tato aktivita lákala i rodiče a zájem jsme pozorovali i u babiček a kolemjdoucích.

Také tělo vzalo na oslavách svůj podíl, jednotlivá stanoviště spojovala dobrodružná procházka ve skupinkách, tři kilometry tak vystačily na celé odpoledne a některým vytrvalejším až do večera.

V cíli trasy, u romanticky vyhlížejícího splavu, nás čekalo posezení u ohně a špekáčky. Děti jásaly, zajímavé hry, oheň slibující voňavou pochoutku, řeka klokotající splavem, ale i neposedné kačenky a rackové… zkrátka oslavy, jak mají být. Dospělí s vděčností plánovali, kdy se příště sejdeme, že prý léto teprve začíná, vzpomínali na zážitky z dětství, kdy podobné chvíle (někteří třeba na stejném místě) také zažívali.

Ideálním se ukázalo býti pověřit vegetariánsky smýšlejícího kolegu obsluhou grilu, elegantně jsme tak předešli trapné situaci ze Slavností sněženek, kdy přítomní záhy přišli o zásobu lahůdek na celý večer jen proto, že i přes varování svěřili péči o uzeniny naprosto nevhodné (nenažrané) osobě. Mnoho desítek špekáčků našlo své jedlíky, také na chlebové hady přišla příležitost.

Celkem se oslav 170 výročí YMCA v Olomouci zúčastnilo asi 80 lidí, jsme rádi, že ke 170 důvodům k radosti přibyl další v podobě spokojených dětí a vydařené akce.

Pavel Slepička, YMCA Olomouc, foto: autor textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]