02/2019

Indická ymkařka v ČR

Vydáno dne 20. 06. 2019 (370 přečtení)
Všechny překvapilo, když se dala do kontaktu s Ymkou Praha Dipti, mladá Indka, která v České republice byla pracovně pouze na pár dní. Mrzelo jí, že kvůli dvoutýdenní červnové pracovní cestě nebude moci s Ymkou oslavit její 175. narozeniny 6. června a byla nadšená, když na Ymku v Praze narazila nedaleko své české kanceláře – hned se rozhodla, že narozeniny oslaví s námi.


Stala se tak součástí dobrovolnického týmu, který organizoval akci „Prostor pro tebe“ spolu s YMCA Praha a YMCA v ČR. Tam mimo jiné všechny přítomné naučila „hymnu“ indické Ymky, kterou všichni indičtí ymkaři také v tento den zpívali – přetextovanou píseň „We Will Rock You“.

Také vás zajímá, jak žijí ymkaři v Indii? Podařilo se mi s Dipti udělat krátký rozhovor, kde jsem zjistila o indické Ymce více. Dipti dobrovolničí v Ymce Bombaj – v bombajském regionu mají 10 lokálních Ymek. V celé Indii je ale lokálních Ymek mnohem více – 588 + dalších 450 přidružených. YMCA v Indii je vlastně po YMCA v USA druhou největší celostátní sítí Ymek na světě. YMCA v Indii funguje už od roku 1891 a jejími třemi hesly je být „Christ-centred, youth-focused and mission-oriented movement“.

Organizuje ohromné množství programů pro děti a mladé – volnočasové aktivity (celoroční, víkendové i táborové), kroužky, tábory, programy pro děti na ulici, rozvojové programy (na rozvoj leadershipu, kariérní poradenství, výukové certifikované programy…), konference, simulace parlamentu pro mládež, propagační akce na různá témata (např. „Keep city clean“ apod.), sportovní kluby (mají dokonce klub YMCA karatistů, vzpěračů a hokejistů), organizuje pomoc lidem po přírodních katastrofách, večerní školy, chlapecké domovy, křesťanské mezicírkevní a modlitební akce, mezinárodní výměny... Pokud by vás zajímalo, co vše YMCA v Indii dělá a rádi byste se podívali na fotky z jejích aktivit, určitě můžete navštívit její oficiální stránky: ymcaindia.org.

Z rozhovoru s Dipti jsem zjistila, že naše Ymky mají hodně společného – organizují podobný typ aktivit a většinu práce v nich vykonávají dobrovolníci. Dipti vše popisovala s nadšením, mladí indičtí dobrovolníci se nejen společně změnit svět k lepšímu, ale v příjemném prostředí Ymky mají i skvělou partu. Narozeniny Ymky v bombajské Ymce slavili podobnou akcí, jako my v Praze – uspořádali venkovní celovečerní oslavu se spoustou aktivit pro děti. Děti si tak mohly na různých stanovištích užít nejen sport, ale i si zatančit, zazpívat a užít si YMCA veselou show, kterou si tamní dobrovolníci pro děti o Ymce připravili.

Dipti se moc v České republice líbilo, a to i v naší Ymce. Ráda kohokoli z českých ymkařů v Indii uvítá – a pokud by někdo z nás do Indie měl cestu, určitě může tamní Ymku navštívit, je srdečně zván. :-)

Sára Soukupová, foto: Julie Bergerová

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]