04/2019

Na vlastní kůži

Vydáno dne 04. 12. 2019 (112 přečtení)

aneb Připomenutí 30. výročí od Sametové revoluce

Během podzimních prázdnin jsme i letos uspořádali dvoudenní příměstský tábor s tematickým názvem „Mezi stromy“.


Kromě toho, že jsme si s dětmi povídali o stromech, v přírodě jsme pomocí atlasů identifikovali co nejvíce stromů, určovali jsme stáří stromů pomocí měření obvodu kmene, dozvěděli jsme se, jaké jsou rozdíly mezi stromy jednodomými a dvoudomými… jsme se rozhodli připomenout dětem 30. výročí od Sametové revoluce.

Gábi dětem vyprávěla, jaké to bylo žít v minulém režimu. Děti se velmi divily, jak moc se život předtím lišil, a jak je skvělé, že dnes můžeme svobodně cestovat, jíst všechno možné ovoce, mít svůj vlastní názor, svobodu vyznání, nosit oblečení s obrázky a nápisy a tak podobně.

Povídali jsme si i o tom, co se událo 17. listopadu v roce 1989. Pak jsme se vydali do blízkého lesa, kde na nás kromě spousty hub čekalo i překvapení – přesunuli jsme se ve hře totiž o více než třicet let v čase zpět, do doby komunistického režimu.

Úkolem dětí bylo pašovat samizdat – kusy knihy. Vše jim komplikovala Veřejná bezpečnost a StB, která chycené děti zavírala do „vězení“. Všechny děti byly statečné a všechno se jim podařilo propašovat. Nakonec dostaly klíče a udělaly velkou demonstraci.

Za křiku „My chceme svobodu!“ a za zvonění klíčů postupovaly územím a podařilo se jim režim sesadit. Revoluci jsme si tak připomněli tím, že jsme si ji dokonce prožili na vlastní kůži. :-)

Gabriela Soukupová, YMCA Plzeň, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]