02/2021

Oslavy YMCA 100

Vydáno dne 29. 06. 2021 (98 přečtení)
LETOS SLAVÍME 100 LET SAMOSTATNÉ YMCA V ČESKOSLOVENSKU! Na řadě míst naší republiky proběhly oslavy především ve dnech kolem 6. června, kdy celosvětová YMCA slaví své narozeniny, neboť 21. duben, kdy by se slušelo slavit naše stoleté výročí oficiálnho začátku působení YMCA na našem území, byl ještě pandemicky nepřívětivý. Jak probíhaly oslavy na jednotlivých místech se dozvíte na dalších stránkách.


YMCA BRANÍK

Na čem záleží
„Na čem záleží? Na čem skutečně záleží?“ kladl otázku místní farář a ymkař Jarda Pechar během bohoslužeb k oslavám 100. výročí československé Ymky. Záleží opravdu na všem, co je „dobré“? Nápovědu našel v dopisu apoštola Pavla Filipským. Všichni napjatě poslouchali a nad touto otázkou také hluboce přemýšleli. Bohoslužba však byla teprve první částí nedělního programu, který v Praze zorganizovala YMCA Braník.

Následně na přítomné čekalo pohoštění, výstava a doprovodný program, v jehož rámci se vzpomínalo nejen na 100 let československé Ymky, ale i na dvacetileté výročí branické Ymky. Účastníky oslav potěšilo vzpomínání na dvacet let usilovné práce během promítání fotek a statistik se zajímavým komentářem sekretáře Petra Holase, zavzpomínalo se i na všechny letní akce, které místní YMCA minulý rok pořádala. Slunečné počasí bylo krásné, na akci celou dobu panovala příjemná atmosféra, a tak si ji všichni užili. Pokud by vás o akci zajímalo více, můžete se podívat na záznam bohoslužeb na youtube kanálu Evangelické církve Braník.

Sára Dzvoniková

YMCA JINDŘICHŮV HRADEC

Výročí 100 let od vzniku YMCA v Československu jsme v našem městě oslavili dvěma velkými akcemi. První proběhla v den vzniku čsl. YMCA, tedy 21. dubna, a přidali jsme se tak k celorepublikovým oslavám. Na radnici celý den vlála vlajka YMCA a u našeho stánku na hlavním jindřichohradeckém náměstí bylo pořád plno, rozdali jsme hromadu dárků s logem oslav YMCA100 a spoustě lidí, kteří YMCA neznali, ji aspoň krátce představili.

Druhou velkou oslavou bylo YMCA odpoledne pro děti – v neděli 6. června, které bylo letos obzvlášť slavnostní.

Pro děti jsme připravili speciální balíčky ymkařských dárků, o které soutěžily na mnoha různých stanovištích. Na dalších zastaveních si mohly užít zábavu, ke které patřilo i kejklířské vystoupení v zahradě YMCA centra.

Máme z obou akcí velkou radost – pořádat akce, o které je tak velký zájem, nás nabíjí pro další práci v YMCA. Děkujeme všem ymkařským dobrovolníkům, kteří pomáhali akce zajistit a bez nichž by se tyto akce vůbec nemohly konat, a YMCA přejeme, aby k bohaté historii přidávala další šťastné roky.

Hana Nosková

YMCA PLZEŇ


V rámci oslav 100 let YMCA u nás jsme se připojili k vyvěšení vlajek 21. dubna, kdy vyvěsily YMCA vlajku všechny naše skupiny – Netunice, Šťáhlavice, Starý Plzenec na dvou místech, Tlučná a Plzeň. 30. května jsme ve spolupráci s Obcí Netunice uspořádali Dětský den spojený s putovní výstavou YMCA. Děti si mohly projít devět různých stanovišť a za vyplněnou kartičku s razítky dostaly krásné odměny. Dorazilo 63 dětí i s rodiči a někdy i prarodiči.

31. května jsme v rámci Dne s Ymkou slavnostně předali ocenění našim dobrovolníkům Lukáši Jílkovi, Lence Šimánové, Věrce Burianové a Klárce Šubrtové. Společně i s našimi rodinami jsme nakrojili slavnostní dort YMCA 100 let. :-)

Gabriela Soukupová

YMCA PELHŘIMOV

V Pelhřimově jsme oslavili 100 let YMCA POHYBEM!

Celý týden jsme jezdili na kole, chodili či se jinak hýbali a snažili se tak absolvovat 100 kilometrů. Někteří akci absolvovali jako jednotlivci, jiní, zejména rodiny s menšími dětmi, vytvořili týmy a o kilometry se podělili.

Celý sportovní týden jsme začali v neděli 30. května, kdy cyklisté vytvořili jakýsi roj, ke kterému se v různých místech trasy připojilo či zas odpojilo postupně celkem 22 cyklistů.

Roj navštěvoval další ymkaře, rozdával potvrzení o účasti na kurzech a vybíral přihlášky do YMCA Pelhřimov. Nejvytrvalejší účastníci ujeli až 73 kilometrů. Naše poslední kilometry pak byly směřovány na neděli 6. 6. do našich stále ještě nových kluboven v Pelhřimově a Nové Cerekvi. V klubovnách jsme si dali něco dobrého, dostali jsme odměnu a popovídali s místními ymkaři.

Tereza Matějková

YMCA ORLOVÁ

Sté narozeniny na druhou

Šestice dětí v doprovodu druhé šestice dospělých vyrazila v sobotu 5. června na narozeninový výlet YMCA k vrcholu Prašivé. Cílem cesty byla kaplička a vedle ní stojící Bezručova chata, která letos, stejně jako YMCA v ČSR, slaví sté narozeniny. :-)

Ačkoliv nás dvakrát potkal déšť, výlet se podařil. Už po cestě nahoru jsme hráli různé pochodové hry, na vrcholu k tomu přibyly také miniprolézačky a malé připomenutí, co vlastně v těchto dnech slavíme. V Bezručově chatě jsme měli průběžnou občerstvovací stanici a také zázemí pro další plánování cesty zpět k autobusu.

Hry se hrály i cestou zpátky, kdy Mirek Sedláček připravil skutečně nádhernou variantu trasy. Viděli jsme tak Prašivou ze všech stran a děti se nenudily. Děkujeme ústředí YMCA v ČR za poskytnutí dotace, bez níž by se tato akce nekonala.

Přejeme YMCA dalších minimálně 100 veselých a hlavně neválečných let!

Robert Kovarik

YMCA SEVER

Severské oslavy ve velkém stylu

Je možnost, je příležitost, je místo, je důvod. Je co slavit! Je to totiž už sto let, co se v bývalém Československu osamostatnila YMCA a u nás na severu to nenechalo nikoho chladným a to nejen pro to, že už konečně začalo být venku teplo.

5.–6. června se tak mohla uskutečnit dvoudenní oslava ve velkém stylu, protože když už, tak už (s účastí 250 lidí). Coronavirová situace nám byla nakloněna, počasí přálo, lidi se nebáli a Bůh to všechno řídil.

Ymkaři z celé YMCA Sever se v pátek 4. 6. sjeli do Letního zátiší v Brništi, aby vše připravili a následně mohli společně oslavit stoleté výročí červeného trojúhelníku v úctě k tradici i hodnotám, v kterých se nesl i celý narozeninový víkend.

Když už stála teepee, stany i vysoké lanové překážky, když se všichni naladili do té správné bujaré nálady a každý měl svého parťáka k večeři a pokecu, když bylo vše nachystáno k pořádné párty, zapálil se ještě před setměním Oheň Velké rady, u kterého se pak zůstalo dlouho do noci s kytarou, chválou a možností se po dlouhé době vidět a bavit se všemi, s kterými to až doposud nešlo.

V sobotu nikdo nemohl dospat, ptačí zpěv a dětské hlasy vyhnané sluníčkem ze stanů někdy v půl páté ráno, to bylo něco pro vedoucí. Naštěstí kávička byla, byly i zákusky a byla i chuť pustit se do nového dne s radostí. Dopoledne se pak neslo v duchu rukodělných workshopů, na kladkách v korunách stromů, v družných rozhovorech, to vše za doprovodu živé muziky a pár výkřiků z lesa, kde se provozovali již zmíněné vysoké lanové aktivity.

Slunný den pak přes poledne trochu narušila krátká za to silná dešťová přeháňka. Návštěvníky to však neodradilo, naopak se těšili provoněné zeleni a svěžímu vzduchu. Po deštivé obědové pauze se pokračovalo a odstartoval turnaj v kuličkách. Velcí i malí tak mohli změřit své síly v umění míření, trpělivosti a ochotě trochu si namočit a umazat kolena.

Po celou dobu měli návštěvníci z řad široké veřejnosti možnost dozvědět se něco z historie i současnosti naší organizace a poznat na čem stojí.

S večerem přišla chválící skupinka a písněmi, za doprovodu tanečních kreací posluchačů, uctila Boží velikost a milost, bez které by nebylo nic. Po chvalách a po setmění se sešli všichni dobrodruhové k nočnímu 100 minutovému pochodu. Bez mobilu, bez hodinek, bez strachu.

V neděli už v pět nikdo nevstával, každý dospal, jak potřeboval, aby nabral síly po celodenním aktivním odpočinku a šlo se k bohoslužbám. OBJEVOVAT, NA ČEM SKUTEČNĚ ZÁLEŽÍ!

Lada Herudková

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]