YMCA 100

y100

V roce 2021 slavíme 100 let samostatné YMCA v Československu!

V roce 1921 vznikla na základech, připravených americkou Ymkou, samostatná Československá YMCA.

Po prvotních pokusech o ustavení organizace (studijní spolky mladíků v 19. století, osvětová a charitativní práce Ymky v legiích během první světové války) k nám T. G. Masaryk, první československý prezident, pozval 62 sekretářů z USA, kteří začali pracovat se studenty a organizovat sociální pomoc. O dva roky později, v roce 1921, vznikla samostatná Československá YMCA, v jejímž čele stály takové osobnosti jako Emanuel Rádl, Václav Havel st., nebo František Drtina. Vedení organizace i majetky přešly z amerických rukou do českých, vzniklo prvních 15 lokálních sdružení. Náplň jednotlivých aktivit se během času proměňovala, ale hodnoty, na kterých YMCA staví, stále přetrvávají. Zajímá Vás více o historii YMCA u nás? Prohlédněte si tuto infografiku!

 

Naším mottem pro letošní oslavy je heslo

Objevovat, na čem skutečně záleží

  • YMCA věří, že je důležité hledat svoje místo ve světě, smysl života
  • YMCA je místem, kde to můžeš objevovat - spolu s ostatními!
  • YMCA ti dává prostor, abys na to přišel sám - a zároveň nabízí inspirativní lidi a příběhy, které tě mohou vést
  • věříme, že záleží na tom, mít svůj každodenní život založený na hodnotách. Naše YMCA za tím jde už 100 let :-)

Jak budeme slavit?

  • v památný den 21. 4. vyvěsíme na veřejnosti YMCA vlajky. Oslavíme tak  sté výročí zasedání prvního čs. ústředního výboru. Vyvěsíme vlajky na radnicích, YMCA budovách, klubovnách a připomeneme se světu. Pozveme veřejnost na květnovo-červnové akce.
  • v hlavním týdnu oslav, 29. 5. - 6. 6. 2021, uspořádáme akce pro vřejnost v regionech. Dětské dny, běh pro veřejnost, benefice, výstavy, ochutnávky z aktivit, které si regionální Ymky připraví pro své okolí.
  • pro ymkaře pak chystáme velkolepou oslavu na soběšínském Setkání YMCA, které se (snad) bude konat v termínu 21.–23. 5. 2021. Všechny členy také zveme na slavnostní Valné shromáždění, jehož součástí bude i ekumenická bohoslužba a neformální setkání.
  • další množství aktivit (putovní výstava, geolokační hra o Ymce, fotosoutěž, ad.) je v přípravě. Více informací již brzy zde.  

 

Výzva století

vyzva-stoleti

Stáhněte si hrací plán, vyberte úkoly, které jsou pro vás výzvou, příp. nějaké doplňte sami - a nasbírejte 100 bodů!
Hrát můžou jednotlivci i týmy - ideální aktivita pro rodinu, oddíl, spolužák. Tak hurá do toho!

 

#nacemzalezi

Řekli o YMCA...

Řekli o YMCA...

„YMCA nás tehdy velmi kultivovala, brali nás téměř jako dospělé. Řekl bych, že se na nás nakládalo víc než v jiných organizacích a že mi to velmi vyhovovalo…, já jsem byl ohromně šťastnej."

(Jiří Černý, hudební kritik a publicista)