04/2016

První ocenění DofE v YMCA v ČR

Vydáno dne 08. 01. 2017 (1287 přečtení)
Přes 120 mladých lidí obdrželo v pondělí 21. listopadu v prostorách galerie DOX prestižní ocenění v rámci Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Na slavnostním předávání se potkali účastníci napříč celou Českou republikou, ze všech vzdělávacích institucí, a to od mezinárodních škol, gymnázií, učilišť, domů dětí a mládeže až po dětský domov – mezi nimi také první dvě účastnice programu DofE v YMCA v ČR – Eliška Haumerová (bronz) a Eliška Vašířová (stříbro).


Eliška Vašířová se s ostatními podělila o své zkušenosti s DofE: „…plnila jsem stříbrnou cenu védody z Edinburghu v místním centru YMCA v České republice.

Chtěla bych říct, že jsem si celý program opravdu užila. Každá z oblastí DofE, tedy sport, talent, expedice i dobrovolnictví, mi daly úplně něco jiného, protože i když si myslíme, že nejsme úplně sportovní typy nebo nemáme talent na nic, tak právě o tom tento program je, že se snažíme překonat sami sebe a že posouváme vlastní hranice…“

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je celosvětové ocenění pro lidi ve věku od 14 do 24 let, které je motivuje a podporuje v jejich osobním rozvoji. Mladí lidé si stanovují cíle ve čtyřech oblastech - talent, sport, dobrovolnictví a expedice – a s pomocí dospělého mentora usilují o jejich splnění. Po celém světě se již zapojily miliony studentů, v ČR se DofE letos účastní přes 2000 mladých lidí – v místním centru YMCA v ČR máme nyní 14 účastníků.

Ocenění studenti DofE byli z 25 vzdělávacích organizací z celé České republiky a plnili rozmanité aktivity, navíc všechny zároveň. Někteří se zlepšovali ve hře na kytaru, v keramice nebo jazycích, jiní v rámci sportu v józe nebo vytrvalostnímu běhu, další v sekci dobrovolnictví pomáhali handicapovaným spoluobčanům, vedli zájmové kroužky pro děti nebo pomáhali ve zvířecím útulku. Velkou výzvou pro většinu z nich byly dobrodružné expedice v přírodě, které se uskutečnily na mnoha místech Česka. Obě Elišky si převzaly svá ocenění od patronů DofE – módní návrhářky Taťány Kovaříkové a cestovatele a dokumentaristy Petra Mikšíčka. „Poprvé jsem se s DofE setkala před rokem a půl. Program mi byl velmi sympatický a blízký. Myslím si, že je důležité, aby mladí lidé před sebou měli výzvy a snažili se tak najít svůj cíl a místo nejen v životě, ale také ve společnosti,“ vysvětluje Taťána Kovaříková.

Vzdělávací instituce, které realizují program DofE a jejich účastníci byli oceněni:
YMCA v ČR, Anglicko-české gymnázium Amazon s.r.o., VOŠ, SOŠ a Gymnázium Evropská, Praha 6, Ano, ano z. s., Labyrint Kladno, SOU a Prš Vrapice, Gymnázium Mnichovo Hradiště, Dům dětí a mládeže „Na Výstavišti“ Boleslav, Masarykova ZŠ Litoměřice, VOŠ a SPŠE Plzeň, Gymnázium Pierra de Coubertina, Střední škola teleinformatiky, p.o.Ostrava, Skupina při NK, Gymnázium Kadaň, Střední lesnická škola a Střední odborná škola Šluknov, SVČ Sluníčko Lomnice nad Popelkou, Gymnázium Rumburk, Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov, SVČ Přerov, DDM a ŠD Oslavany, Dóza - středisko volného času Velké Meziříčí, Slezské gymnázium Opava, p.o., DDM Cheb.

Mezinárodní program vévody z Edinburghu by nemohl existovat bez nasazení vedoucích, školitelů a hodnotitelů expedic, kteří svou práci pro DofE vykonávají dobrovolnicky. Velké díky tedy patří všem spolupracovníkům Místního centra DofE YMCA v ČR:
Iva Šípková (YMCA v ČR – ústředí) – vedoucí, školitelka expedice,
Jiří Horák (YMCA Praha) – školitel expedice,
Daniel Kratochvíl (YMCA Praha) – hodnotitel expedice,
Kristýna Pulišová (YMCA Brno) – vedoucí, školitelka expedice,
Miroslav Vlček (YMCA Brno) – školitel expedice,
Andrea Gröschlová (YMCA v ČR – ústředí) – vedoucí, koordinátor místního centra.

podle www.dofe.cz Andrea Gröschlová, foto: dofe.cz

[.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]